1. Lõpetasid lennuakadeemias õhusõiduki ehituse ja hoolduse eriala. Kuidas Sinu karjäär Sind Threod Systems’isse tõi?
Olen töötanud pisut hoolduses ja omajagu hoolduse planeerimises (CAMO). Aga mind on alati kõige enam köitnud arendus ja kogu disainiprotsess, mis lennukitega kaasas käib. Olin 2013. aastal esimesel kursusel, kes sai tegeleda droonide loomisega ja see sobis mulle kui rusikas silmaauku. Sellest hetkest alates jäi maitse suhu ja oleksin soovinud sellega jätkata, kuid pärast kooli ei tekkinud selleks sobivat võimalust.
Lisaks lennuakadeemias õppimisele omandasin ka tootearenduse (masinaehitus) magistrikraadi Taltechis ja soov õhusõidukite arenduse juurde liikuda sai reaalsemaks. Seega mõne aasta eest tekkis valik: kas hakata mingis muu valdkonna ettevõttes arendusinseneriks, minna tagasi hooldusesse / CAMOsse või tulla Threodi. Threodis kulmineerus kõik see, mida olin õppinud ja see on siiani pika puuga olnud mu kõige huvitavam töökoht.
2. Töötasid vahepeal ka välismaal. Mis Sind sinna viis, mida tegid ja kuidas kogemust tagantjärgi hindad?
Pärast kooli lõppu läksin tööle ja ühtäkki tundus elu liiga rahulik. Üsna kiirelt tekkis mõte, et võiks ühe seikluse ette võtta enne, kui paikseks jään. Veetsin aasta Uus-Meremaal, kus reisisin ja tegin peamiselt juhutöid. Mõnda aega töötasin ettevõttes, mis hooldas ja taastas väikelennukeid. Puutusin enamasti kokku Teise maailmasõja aegsete lennukitega, millele polnud isegi manuaale saada, seega nendega töötamine oli väga huvitav kogemus. Samuti on sealne seadusandlus palju pehmem ja eralennundussektor palju suurem kui Eestis. Lennundus on seal justkui igapäeva osa, mitte kallis ja vähestele kättesaadav hobi.
Teise aasta välismaal veetsin ma Islandil. Läksin sinna, et pärast kolme aastat koolis käimist ja paraleelselt töötamist pikem puhkus võtta. Kuna mulle reisimine meeldib, siis ma paari nädalaga ei rahuldu - seega otsustasin aastaks minna. Töötasin uues metallurgia tehases hooldussüsteemi välja arendajana ja viisin sinna sisse sarnase süsteemi, mida kasutatakse ka lennunduses. Seega läks koolis õpitu ja CAMOs omandatu seal täielikult kasutusse.
Mõlemad välismaal veedetud aastad kuuluvad minu elu kõige ägedamate kogemuste hulka ja on mu silmaringi meeletult avardanud.
3. Millega Sa Threod Systems’is tegeled?
Olen mehaanika arendusinsener, kuid kuna Threod on väikeettevõte, siis hõlmab see töö ka tootmis-ja testinseneri ülesandeid. Vahel panen tootmises ka ise käed külge ja liigun arendusest täiesti välja. Hetkel Töötan EOS C drooni kallal, mis on turul ilmselt kõige nähtavam Threodi toode.
4. Kuidas õpitud eriala Sinu praegust tööd toetab?
Esimest korda elus töötan kohas, mis rakendab peaaegu kõike koolis õpitut. Arendus käsitleb disaini, tugevusõpetust, aerodünaamikat, materjaliteadust, hooldusplaneerimist ja testimist, kuid ka käelisi oskusi nagu jootmine, lamineerimine, neetimine ja palju muud. Kui on üks aine, mille ma õppekavast millegi praktilisema vastu välja vahetaksin, siis oleks selleks filosoofia.
5. Kuidas on viimaste aastate kriisid (Covid-19, nüüd Ukraina sõda) mehitamata lennundust ja Threod Systems’it mõjutanud?
Covidi ajal keerati riiklikud rahakraanid kinni ja olukord oli pehmelt öeldes väga rahulik. Ukraina sõda seevastu on tekitanud ukse taha järjekorra ja peame panema rõhku tootmismahtude suurendamisele. See annab meile võimaluse rohkem arendusse panustada, rohkem inimesi droonimaailma tuua ja Eestis veel ägedamaid droone toota.
6. Kui saaksid võlukepiga Eesti lennunduses midagi muuta, siis mis see oleks?
Mulle meeldis Uus-Meremaa lennundus. Seal oli sadu kui mitte tuhandeid eraisikuid, kel põllu servas seisis oma lennuk. Kuna distantsid olid suured ja põllulennuväljad igas külas, siis oli see üsna hea transpordivahend. Süsteem oli tehtud lihtsaks ja soodsaks, mida toetasid lennundusklubid, kes pakkusid ka väljaõpet ja hea hinnaga lennukite renti. Ma tahaksin, et ka meil selliseid klubisid oleks ja süsteem soosiks vabama eralennunduse teket.
Lennuakadeemia infokirjaga liitudes jagame sinuga teavet lahtiste uste päeva, ettevalmistuskursuse, tudengivarjuks tulemise, vastuvõtu ja muu õppimisega seonduva kohta.
Liitumiseks täida allolev ankeet.
Käesoleva vormi täitmisega annan nõusoleku oma isikuandmete säilitamiseks ja kasutamiseks Eesti Lennuakadeemia õppimisvõimaluste kohta info saamise eesmärgil. Sul on õigus igal ajal oma nõusolek tagasi võtta.