Iga teatud aja tagant tutvustab Eesti Lennuakadeemia lähemalt ühte Eesti lennundusettevõtet või -organisatsiooni. Käesoleva tutvustusnädala raames intervjueerisime Xfly ohutus- ja töökindlusinseneri Marija Kokurinat.
Kuidas on võimalik ohutusinseneriks saada?
Lihtsale küsimusele on lihtne vastus – selleks, et ohutusinseneriks saada tuleb õigel ajal kandideerida õigesse kohta. Edukaks kandideerimiseks peaks CV katma vähemalt järgmisi punkte: kindlasti peab olema eelnev töökogemus lennunduse tehnilises valdkonnas, (lennundus)haridus, ohutusstandardite ja lennundusregulatsioonide tundmine, piisav inglise
keele oskus, et regulatsioonidest, standarditest ja manuaalidest aru saada.
Minu puhul oli see, et liikusin ettevõtte siseselt ühelt ametikohalt teisele. Mulle pakuti võimalust enda fookust muuta Safety ja Reliability suunas (varem töötasin Xfly ́s Junior Engineer ́ina) ning ma ei ole oma otsust sekunditki kahetsenud.
Kas selle ameti peale sobib igaüks?
Usun, et igaühel siin maailmas on olemas tööalane väljund. Antud ametikoht sobib uudishimulikule ja vastutustundlikule inimesele, kes samas on ka hea suhtleja, täpne ja detailidele orienteeritud. Oluline on omada analüütilisi oskusi kui ka näha suurt pilti. Akadeemiline lennundusharidus ja eelnev töökogemus on vajalik.
Mis on kõige toredam Xfly-s töötamise puhul?
Kõige toredam minu töös on vaheldus ning see, et mul ei teki rutiini - ükski päev ei ole sama eelmisega. Iga päev ma õpin midagi uut ning see pidev areng ja uued teadmised on minu jaoks kõige vahvam osa minu tööst.
Samuti meeldib mulle väga Xfly paindlikkus tööandjana. Mulle meeldib iseseisvus ja võimalus otsustada, kuidas ma enda tööpäeva kujundan. Tunnen, et mul on väga toetavad ja toredad kolleegid ja ülemus, kelle poole võin alati pöörduda. Meil on väga asjatundlik ja pühendunud meeskond.
Mis on sinu töös suurim väljakutse?
Minu jaoks oli kõige suurem väljakutse üleminek Junior Engineeri ametikohalt Safety and Reliability Engineer ́iks. Minu praegune amet Safety ja Reliability Engineer ́ina on väga põnev suund, kuid paljusid vajalikke eriala aineid koolis ei õpetata. Seda peab tegema iseseisvalt ja läbi praktilise töökogemuse. Vajalikke teadmisi olen omandamas läbi tööandja poolt pakutud koolituste. Kiire areng mille olen läbinud Xflys on toonud erinevaid väljakutseid, mitte ainult tööülesannete mõttes vaid ka isikliku arengu osas.
Kuidas muutub sinu arvates lennundus järgneva 20 jooksul?
Kui ma aastal 2018 tulin esimest korda praktikale tehnilisse osakonda oli mu kõige suuremaks üllatuseks bürokraatia, millega kohtusin igapäevases töös. Tol ajal oli paberimajanduse osakaal erakordselt suur. Normiks on peetud massilisi paberihunnikuid ja selle kõige haldamisega kaasneb väga suur ajakulu. Mul on hea meel, et samm-sammult liigub lennundus digitaliseerimise poole, kuid uuetele digitaalsetele süsteemidele üleminek on ettevõtte jaoks keeruline ja kulukas ettevõtmine. Usun, et nn paperless aircraft on tulevik ja selle tõttu olen isiklikult sellest teemast huvitatud.
Milline on Sinu kõige meeldejäävaim mälestus või seik seoses oma seniste
tööülesannetega?
Võib olla praegu on sellest naljakas rääkida, aga mu esimene kõige meeldejäävaim kogemus Xfly’s oli siis, kui ma töötasin P-145 hoolduskoordinatorina ning mulle ja mu heale kolleegile anti ülesanne viia hooldusosakonna auto Kopenhaagenisse. Tol ajal ma polnud veel palju
reisinud ning mu jaoks see oli väga vahva kogemus. Kui auto oli Kopenhaagenisse viidud, lendasime me tagasi Tallinnasse. See oli mu elus teine lend. See on minu jaoks väga armas mälestus.
Teine väga meeldejääv hetk oli minu jaoks see, kui mulle pakuti Safety ja Reliability Engineer ́i ametikohta.
Viimaseks mainiks oma lõputöö teemat – Gaasiturbiinmootorite endoskoopiliseinspekteerimise võimekuse loomise investeeringu tasuvusanalüüs ettevõttele Xfly. On väga tore olla osa sellest projektist ning näha, kuidas seda projekti nüüd ellu viiakse.
Mida saaksime Eestis ära teha, et meie lennundussektor areneks tervikuna kiiremini ja paremini?
Mulle tundub, et edasiviiv jõud on noortele võimaluse andmine neid ettevõttesse värvates ja edutades. Kui inimesel on huvi ja tahtmine areneda, on oluline, et ettevõte seda märkab ja leiab võimalused noortele. Lennundus areneb väga kiiresti ja selleks ongi vaja rohkem ideesid ja tegutsemist. Seega, minu soovitus on anda noortele võimalus!