Tutvusta ennast lühidalt.
Triinu: "Olen veel värske lennunduskorralduse eriala vilistlane ning hetkel viibin Brüsselis EUROCONTROLis praktikal. Oma tee lennunduse ja Eesti Lennuakadeemiani leidsin keskkoolis, kui võtsin erinevaid akadeemia pakutavaid kursuseid ja käisin nii tudengivarjuks kui ka lahtiste uste päeval. Reaalained ja numbrid on alati "minu rida" olnud ning tundsin, et vajan tegutsedes natuke rohkem adrenaliini ja proovilepanevaid ülesandeid - kõik see, mida lennundus pakub."
Markus: "Õpin side- ja navigatsioonisüsteemide eriala (tänase nimetusega lennunduse info- ja telekommunikatsioonitehnoloogia) ning käesoleval õppeaastal olen Erasmus+ kaudu välispraktikal EUROCONTROLis. Olen lennundusega mingil moel tegelenud lapsepõlvest saati, olgu selleks lennundusfotograafia või lennusimulaatorid. Lisaks olen arendanud ka natukene lennundusalast tarkvara, millest osa kasutan siiani igapäevaselt. Seega oli lennuakadeemia juba põhikoolis sihiks."
Millises osakonnas ning mis positsioonil oma praktikat läbid?
Triinu: "Olen praktikant Network Management Directorate all, osana Infrastructure Division'ist ja täpsemalt Information & Cyber Unitist Data Operations Oversight tiimis. Praktikapositsiooni nimetus on samamoodi lohisev: European Aeronautical Information Services Database (EAD) - International NOTAM Operation (INO) praktikant."
Markus: "Mina töötan EUROCONTROLi võrguhaldusdirektoraadi (Network Management Directorate) taristuosakonna CNSi osakonnas. Osakondi on siin palju (ikkagi 2000+ töötajat). Mina töötan väikeses tiimis, mis tegeleb Euroopa 1030/1090 MHz jälgimisega (sekundaarseiresüsteemide sagedused). Põhimõtteliselt on minu tiimi eesmärgiks jälgida, et kõik Euroopas töötavad radarid ning transpondrid töötaksid harmoonias ning ei segaks üksteist."
Kuidas jõudsid EUROCONTROLi praktikapakkumiseni ning mis ajendas kandideerima?
Triinu: "Nägin lõputöö kirjutamisprotsessi ajal praktikapakkumist meie akadeemia meililisti kaudu. Õpingute lõpusirgele tüürimise käigus polnud veel lõpetamisjärgsed kindlad plaanid välja kujunenud, seega otsustasin lihtsalt kandidatuuri esitamise to-do listi mahutada ja vähemalt proovida. Olen alati seda meelt olnud, et ega enne teada ei saa, kui ei proovi :). Samuti olen alati tahtnud vähemalt korra elus välismaal elada. Kuna õpingute jooksul ma kahjuks Erasmusega vahetussemestrile ei jõudnud, siis hoidsin ikka kuklas mõtet, et peaksin vähemalt äsjalõpetanute praktika võimalust proovima ära kasutada."
Markus: "Juba akadeemiasse tulles lubasin endale, et kindlasti pean õpingute ajal käima Erasmus+ õpirändel. Ning kuuldes teisel õppeaastal õpirändele läinud kursusekaaslaste kogemusi, olin ma täiesti kindel, et pean ka minema (tsiteerides Pipi-Lotta Lainestet: “Ma olen jõudnud järeldusele, et kui sulle pakutakse raha (Erasmuse rahaline toetus õpirändeks), et midagi hästi lahedat ja uut teha, siis tuleb võimalus vastu võtta.”).
Praktikapakkumine ise tuli küllaltki ootamatult. 2024. aasta maikuus potsatas kooli meilikasti tore kiri, et EUROCONTROL otsib omale 6-12 kuuks praktikante. Kuulutuses polnud isegi kindlaid ametikohti, ainult valdkonnad (peamiselt ATM, IT ja andmeteadus, kuid tegelik ampluaa on veel laiem). Mis seal ikka, mõeldud-tehtud! Koostasin oma CV ning panin teele. Tuleb tõdeda, et tol hetkel mul suurt lootust veel polnud - kes see siit kaugelt Ida-Euroopast mingit 2. kursuse CNSi ikka soovib?"
Kuidas praktika välja näeb, milliste ülesannetega täpsemalt tegeled?
Triinu: "Praktika on seotud Integrated Network Management projektiga ning täpsemalt eEAD ja NOTAMitega. Üks osa sellest projektist on üle-Euroopalise aeronavigatsiooniteabe süsteemi uuendamine ning sellega seoses ka digi-NOTAMitele üleminek, kus siis mind on ka kaasatud. Tegemist on üsna tehnilise projektiga ning praktika alguses tuligi rinda pista rohkem selle mõistmisega ning aidata näiteks süsteemikasutajate ja nende lubade defineerimisega vastavalt süsteemi eripärale ja dokumentatsioonile. Pärast seda olen enamjaolt olnud seotud digi-NOTAMitega - töötanud andmebaasidega, testinud erinevaid stsenaariumeid ning koostanud manuaale uue süsteemi kasutajatele."
Markus: "Tegelen suures osas tarkvara arendamisega ning andmete analüüsimisega. Uurin meie seirelendude tulemusi, arendan sisetööriistu ning palju muud. Lisaks uurin iga nädal ka eelmisel nädalal toimunud 1030/1090 MHz intsidente, teen nendest aruandeid ning suhtlen erinevate osapooltega (radarioperaatorid, seireteenuse pakkujad jm). Lisaks on meil ka testlabor, kuhu ka aeg-ajalt satun. Seal testime erinevaid transpondreid ning nende ühilduvust teiste süsteemidega. Seal olen ka saanud erinevatele raadiotele tarkvara kirjutada."
Kuidas aitab praktika sinu karjääri eesmärke täita? Kas see on avanud uusi perspektiive või andnud kindlustunnet varasemate valikute osas?
Triinu: "Praktika EUROCONTROLis annab minu karjäärile väga palju väärtuslikke sissevaateid. Olles kaasatud niivõrd suuremahulisse projekti, on huvitav näiteks koosolekutel osaleda ning näha, kuidas selliseid pikki ja paljude osapooltega protsesse hallatakse ja kuidas omavahel koostöö ja planeerimine toimib. Samuti pannakse praktikantide õppimisele ja arenemisele suurt rõhku. Suunatakse näiteks erinevate positsioonide tööd jälgima ning nende ülesannetega tutvuma, korraldatakse erinevaid külastusi ning koolitusi nii näiteks kandideerimisprotsesside ja LinkedIn'i kui ka erialastel teemadel. Kogu praktika jooksul on rohkelt võimalusi network'imiseks, mis on kindlasti väärtuslik nii tulevaseks karjääriks kui ka teadmiste laiendamiseks ja kogemuslugudest inspiratsiooni saamiseks."
Markus: "Ma usun, et CVle on see võimas lisandus, oskustest ja teadmistest rääkimata. Olen nüüd täiesti kindel, et soovin ka tulevikus seirevaldkonnas tööd teha. Lisaks on tärganud ka suurem huvi andmeteaduste vastu, väga põnev on tohututest andmehulkadest kasulikku infot leida. Kohati tunnen end nagu detektiiv, kes Euroopa radaritel pilku peal hoiab."
Mis on seni olnud praktika kõige väljakutsuvam hetk ning kõige toredam/meeldejäävam hetk?
Triinu: "Kõige väljakutsuvam on ehk isegi see, et tulenevalt organisatsiooni suurusest ja mitme osapoolega tehnilise projekti olemusest tuleb arvestada erinevate tööseisakutega. Sellejärgselt tuleb enda aega ja tegevusi pidevalt ümber planeerida ja mõnikord õppida ka vabamalt võtma, mis on võrreldes eelneva õpingute rütmiga hoopis erinev :). Meeldejäävaid hetki on väga-väga palju - praktika raames olen saanud külastada näiteks Hollandis Maastrichti Upper Area Control Centret ja osaleda Saksamaal Frankfurdis aeronavigatsiooniteabe koolitusel. Samuti ei saa mainimata jätta ka praktika käigus või välismaal elades laiemalt saadud uusi sõpru ja tuttavaid, kellega koos on palju ühiseid mälestusi loodud ning seiklusi kogetud."
Markus: "Pidin praktika alguses võrdlema Euroopa Kosmoseagentuurilt (ESA) saadud kosmosest kogutud ADS-B andmeid maalt kogutud ADS-B andmetega. Tegin aruande valmis, saatsin mentorile. Ma arvan, et ta lihtsalt lasi selle silmadega diagonaalis üle ning saatis selle otse ESAle. Paar päeva hiljem kuulen, kuidas ta mu aruannet ESA esindajate ees kaitseb. Sellel ajal oli pulss tõesti kõrge, sest see oli mu esimene ülesanne, kus ma tundsin, et mu tööl oli päriselt mingisugune kaal ja mõju. Küll aga on tore, et mentor mind igas kõnes kutsub kolleegiks (mitte praktikandiks). Igal juhul aruandega oldi rahul.
Toredaid ja meeldejäävamaid hetki on palju, kõige rohkem väärtustan teiste praktikanditega koosveedetud aega. Lisaks sain kolleegilt peaaegu sureva kaktuse, mis nüüd rõõmsalt mu kontorilaual peesitab."
Millised on sinu üldised muljed välispraktika kogemusest ning Belgias elamisest?
Triinu: "Välispraktika koos välismaale kolimisega on oma võlude ja valudega olnud täpselt selline kogemus, mida ootasin ning saan kindlasti öelda, et olen tehtud otsusega rahul. Olen saanud iseseisvalt uues keskkonnas elu korraldamisega hakkama, saanud uusi kontakte ja sõpru, arenenud nii erialaselt kui ka keeleliselt, reisinud ringi ning avastanud uusi paiku lähemal ja kaugemal. Belgia on elamiseks samuti üsna hubane paik - siinse eluga harjub kiiresti ning ühtegi šokeerivat üllatust pole üldiselt olnud. Ühele reisisellist eestlasele on Euroopa keskel elamine muidugi kirsiks tordil, sest sihtkohtade valik ja kaugused on märgatavalt rohkem käeulatuses."
Markus: "Ainult head! “Je ne parle pas français” ("Ma ei räägi prantsuse keelt") on minu lemmikfraas, õnneks Belgias suhtutakse inglise keelt kõnelevatesse inimestesse hästi. Ka tööl on peaaegu kõik inglise keeles, seega keelebarjääri kui sellist eriti pole. Vahvlid on head, friikad ka. Ainult vihma on palju ning päike on ka haruldane loodusnähtus. Kindlasti on mu sotsiaalsed oskused teinud suure hüppe, mis on igati teretulnud."
Kas soovitaksid ka teistel lennuakadeemia tudengitel välispraktikale minna? Mis oleks Sinu nõuanne neile, kes kaaluvad kandideerimist, kuid võib-olla kahtlevad?
Triinu: "Kindlasti-kindlasti soovitaksin! Kui vähe on kaotada lihtsalt kandideerimisest ja kui palju on võita. Välispraktikate nii õnn kui õnnetus samaaegselt on, et aeg möödub ülikiiresti ja enne kui arugi saad, on see juba läbi. Kindlasti ei tasuks karta või olla nördinud eitavatest vastustest, sest CVsid vaadatakse ka hiljem uuesti üle ja tullakse nende juurde tagasi ning praegune kandideerimine võib tuua võimalusi ka hoopis mõne aja pärast. Mulle endale andis otsuse langetamisel viimase tõuke mõte: kui mitte praegu, siis millal?"
Markus: "Unistagem suurelt ning olgem julged! Sellest kogemusest saab ainult võita. Näiteks leiab Eurocontrolist nii mõnegi ELA lõpetaja, lisaks kahele ELA praktikandile. Küsimuste korral võite minuga julgesti ühendust võtta (näiteks LinkedInis, Instagramis)."
Loe lisainfot ja tutvu välispraktika tingimustega: /oppimine/erasmus/valispraktika.
Lennuakadeemia infokirjaga liitudes jagame sinuga teavet lahtiste uste päeva, ettevalmistuskursuse, tudengivarjuks tulemise, vastuvõtu ja muu õppimisega seonduva kohta.
Liitumiseks täida allolev ankeet.
Käesoleva vormi täitmisega annan nõusoleku oma isikuandmete säilitamiseks ja kasutamiseks Eesti Lennuakadeemia õppimisvõimaluste kohta info saamise eesmärgil. Sul on õigus igal ajal oma nõusolek tagasi võtta.