Seeria "Meie inimesed" on kogum lühiintervjuusid Eesti Lennuakadeemia töötajatega, mis toob esile need inimesed, kelle igapäevased toimetused muudavad lennuakadeemia just selliseks, nagu see on.
Kui pikk on Sinu tööstaaž Eesti Lennuakadeemias?
Alustasin akadeemias 2011. aasta novembris. Seega saab peagi akadeemiaga seotust 11 aastat.
Kuidas Sa jõudsid tööle lennuakadeemiasse ja milline on Sinu töökogemus mujalt?
Lennuakadeemiasse kutsus mind Jaanus Jakimenko, kes pakkus võimaluse
sisustada/komplekteerida õppeangaar. Algselt pidin lühiajaliselt appi tulema, kuid töö tundus põnev ning esialgsest lühikesest „tööotsast“ pakuti võimalust jätkata. Ning sellest on saanud tänaseks juba üle 10 aasta. Varasemalt töötasin maanteetranspordi sektoris.
Mis on Sulle praeguse töö juures kõige huvipakkuvam?
Uute ja innovaatiliste tehnoloogiate rakendamine ja sidumine lennunduseriala õpetamisega.
Mis on Sinu töö juures kõige keerulisem?
Eksinud ja motivatsioonipuuduses õppuritega tegelemine.
Milliseid asju leiaksime Sinu töölaualt?
Aastate jooksul on lauakate muutunud. Nihikud ja kruvikeerajad on tänaseks vahetunud paberite ja pastakate vastu. Kindlasti leiab sealt ka kohvitassi.
Kätte on jõudnud aasta 2050 – kuidas on lennundusmaailm arenenud?
Kuna lennunduses on prioriteet ohutus ja töökindlus, siis lennunduse põhitõed jäävad ikkagi samaks. Ilmselt on märksõnadeks jätkuvalt mehitamata lennundus, alternatiivsed jõuallikad ja kütused, maksimaalne mobiilsus ja sõltumatus.
Milliseid soovitusi jagaksid Sa tänasel päeval 18-aastasele iseendale?
Kaks olulist asja: teatud asjade puhul võiks kiiremini otsustada, sest muidu jääd lihtsalt hiljaks. Ja teine: õpi kohe, sest hiljem on veelgi raskem ja valusam.
Sinu raamatusoovitus – põhjenda lühidalt miks just see raamat?
Anthony A. Barrett’i koostatud raamat „Kaksteist keisrit“. Õpetlik kogumik isadest ja poegadest, valitsemisest, juhtimisest ja juhtimisstiilidest ning kõige sellega kaasnevatest headest ja halbadest külgedest.